Hakkımızda

      2000 Yılında faaliyete Anafartalar Kültür ve Sanat Merkezi olarak başlayan ve 2004 yılında bu yolculuğuna Çanakkale Folklor Araştırma Derneği Gençlik ve Spor Kulübü olarak devam eden ÇAFAD, hem Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne olan tescili ile gençlik etkinlikleri yapabilen, hem de Spor Genel Müdürlüğü’ne olan tescili nedeniyle sportif çalışmalar yapabilen bir spor kulübüdür.

      Yaklaşık 13 yıldır Çanakkale’nin kültürel, Sanatsal ve Sportif hayatına çeşitli organizasyonlar, Konserler, Müsabakalar ve etkinlikler ile çok ciddi katkılar sağlamıştır.

      Felsefesi, Sevgi, saygı, dostluk, kardeşlik,  hoşgörü ve iyi niyet temelleri üzerine kurulan ÇAFAD, Ülkemizin ve yöremizin zengin kültür değerlerini araştırmak, bu değerleri gün ışığına çıkararak halka sunmak, yaşatılıp yaygınlaştırılmasını sağlamak amacı ile kurulmuştur.

      Bu amaç doğrultusunda hareket eden ÇAFAD,  çalışmalarını bu çerçevede yapmaya özen göstermiş bu kültürün bir sonraki nesillere aktarılmasında özellikle gençlerimiz ile beraber çok ciddi bir çalışma içerisine girmiştir.

       ÇAFAD olarak yöre oyunlarımızın sevdirilerek yaygınlaştırılması konusunda, yöre müziklerimizin, türkülerimizin ve ezgilerimizin sevdirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda yaptığımız organizasyonlar ile gerek yerel bazda gerekse Ulusal ve Uluslararası bazda çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

        Bünyesinde bir çok uzman kadro bulunduran ÇAFAD Spor Kulübü, her yıl,  7 yaş grubu miniklerimizden başlamak kaydı ile, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve orta yaş grubu ile yaptığı çalışmalar herkesin beğenisini kazanmakta ve bu çalışmalara katılım yüksek derecede olmaktadır.

           

Yaptığımız faaliyetler ile amaçladığımız hedefler;

  • Halk Oyunlarımızı ve dolayısı ile Folklorumuzu araştırmak, geliştirmek, gençlere sevdirmek ve bir sonraki nesillere aktarılmasını sağlamak..
  • Halk Oyunlarımızın yanı sıra, Türkülerimizi, Halk Müziğimizi sevdirmek ve bu kültürü gelecek kuşaklara aktarmak
  • İlkokul çağından itibaren, çocukların ve gençlerin Müziğe, Halk Oyunlarına, Sportif çalışmalar karşı olan ilgilerini arttırmak ve onları teşvik etmek
  • Bu doğrultuda Ulusal ve Uluslar arası boyutlarda, yarışmalar, gösteriler, tanıtımlar geziler vb. etkinliklere katılmak.
  • Özellikle gençlerimizin Milli değerlerine bağlı ve Atatürk ilkelerine uygun yetişmeleri konusunda bir köprü görevi oluşturmak
  • Gençlerimize sorumluluk duygusu aşılayarak, gelişimlerini doğru ve sağlıklı yapabilmelerini sağlamak ile kötü alışkanlıklardan uzak durmaları konusunda gerekli çabayı göstermektir.

 

      ÇAFAD 13 yıldır sürdürdüğü başarılı çalışmaları neticesinde Birçok başarıya imza atmış İlimize Halk Oyunları branşında Türkiye Birinciliği olmak kaydı ile bir çok başarı getirmiş, yapmış olduğu Halk Dansları geceleri ile Binlerce insana Halk Oyunlarını sevdirme ve izletme çabası içerisinde olmuş, katıldığı fuar ve organizasyonlar ile Çanakkale’nin gerek Ulusal gerekse Uluslar arası platformda tanıtımının yapılmasını sağlamış kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur.

      İlkeli, dürüst, şeffaf, gönüllülük esasına dayalı, güvenilir ve yüksek kalitede hizmet üretme anlayışı ile bu sektöre yapmış olduğu hizmetlere devam edecektir.